Znany przede wszystkim z bogatej i wielokulturowej historii, tętniący życiem ośrodek akademicki i naukowy Lublin, w obliczu cyfrowej rewolucji oraz migracji ludzi do miast staje w obliczu nowych wyzwań, ale także możliwości. Najnowszy raport operatora telekomunikacyjnego Play „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 polskich metropolii” pokazuje, jak żyją, pracują oraz wypoczywają mieszkańcy największych polskich miast.
Mieszkańcy obwarzanka jadą do pracy w Lublinie
Lublin to jedna z najmłodszych polskich metropolii, ale niezwykle prężna i wyrastająca na lokalnego lidera. W samym mieście da się łatwo wyróżnić strefy dzienne (Śródmieście, Rury, Bronowice, Wrotków, Konstantynów) oraz strefy odpoczynku (Sławin, Sławinek, Czuby, Zemborzyce).
Dzięki dobremu skomunikowaniu Lublin przyciąga codziennie wielu zmotoryzowanych mieszkańców Świdnika, Niemiec, Głuska, Wólki czy Jastkowa, którzy korzystają z uroków i spokoju życia w miejscowościach obwarzankowych i dojeżdżają do miasta. Kierują się przede wszystkim w okolice Śródmieścia, które skupia większość usług publicznych, handlowych i rozrywkowych.
Sami mieszkańcy Lublina również migrują do pracy w okolicznych miejscowościach (Niemce, Głusk, Świdnik). Co ciekawe, da się wyróżnić niewielką, ale jednak stałą grupę osób, które regularnie dojeżdżają do pracy w aglomeracji warszawskiej (to w sumie niecałe 150 km po drodze szybkiego ruchu S17).
Cyfrowy rozwój Lubina
W raporcie przedstawiono także dane dot. aktualnego stanu rozwoju sieci komórkowej. Wskazują one zarówno na, rosnącą z roku na rok, potrzebę szybkiego przesyłania coraz większej ilości danych, jak i dalszego rozwoju infrastruktury. Przy okazji publikacji raportu, operator Play podzielił się danymi, z których wynika, że w ostatnich 3 latach liczba nadajników w okolicy Lublina wzrosła o 11 i wynosi obecne 97 [dane za marzec 2024]. Oferując jak najlepszy zasięg i szybki transfer danych, Play zapewnia optymalne warunki do dalszego rozwoju aglomeracji lubelskiej oraz gmin przylegających.
Raport Play
Opisane w Raporcie miasta można nazwać sercem, albo – jak kto woli – silnikiem polskiej gospodarki. Metropolie te to także centra kultury, rozrywki i życia rodzinnego. Łącznie mieszka w nich prawie 16 mln osób – 42 proc. wszystkich Polek i Polaków. Dla młodych mieszkańców miasta w ofercie mają prężne ośrodki akademickie i obietnicę przyszłych karier. Dla nieco starszych – perspektywę zatrudnienia, lepszych zarobków i dobrej opieki zdrowotnej. Aglomeracje tworzą złożone organizmy, na które składa się samo miasto (centrum) i gminy sąsiadujące bezpośrednio (przedmieścia) oraz w drugiej linii (obwarzanek). A wszystko to jest coraz lepiej skomunikowane ze sobą dzięki rosnącej sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz połączeń kolei podmiejskich.
W przygotowanym przez Play raporcie „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 największych polskich metropolii” przeanalizowano, jak żyją mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Katowic, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Gdańska, Rzeszowa, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Szczecina razem z przyległymi do nich gminami tzw. „obwarzankowymi”. Gdzie tak naprawdę zaczynają się dziś i kończą polskie aglomeracje? Jak w nich żyjemy, pracujemy i odpoczywamy? Jak wielu mieszkańców przemieszcza się codziennie, aby pracować w centrum, a żyć na obrzeżach?
Pełen raport dostępny jest tutaj: LINK
The post Jak żyją, pracują i wypoczywają mieszkańcy Lublina i aglomeracji lubelskiej appeared first on Blog Play.
Źródło: Jak żyją, pracują i wypoczywają mieszkańcy Lublina i aglomeracji lubelskiej
Category: PLAY | Tags: None
Related Posts
- Play z gorącymi nowościami sprzętowymi
- Nowe Smart Deals w Play
- Najnowsze składane smartfony Samsunga Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6 w ofercie Play
- Wakacyjna promocja w Virgin Mobile, czyli pakiety M i L z opcją zostajesz ile chcesz
- Hity na żądanie, czyli o Wypożyczalni i VOD w Play
You must be logged in to post a comment.