Znany z bogatej historii handlowej, dziedzictwa kulturowego i swego położenia tętniący życiem Gdańsk, w związku z cyfrową rewolucją oraz migracją ludzi do miast staje w obliczu nowych wyzwań, ale także możliwości. Najnowszy raport operatora telekomunikacyjnego Play „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 polskich metropolii” pokazuje, jak żyją, pracują oraz wypoczywają mieszkańcy największych polskich miast.
Mieszkańcy obwarzanka jadą do pracy w Gdańsku
Mieszkańcy Trójmiasta cieszą się nie tylko morzem, świeżym powietrzem i bliskością parku krajobrazowego, ale także niezłym komfortem życia, co odzwierciedlone jest m.in. w wysokiej pozycji Gdańska w badaniu wskaźników jakości życia w europejskich miastach, zleconego przez Komisję Europejską (grudzień 2023 r.). Jest to również jedno z tych polskich miast, w których szybko przybywa mieszkańców.
Aglomeracja trójmiejska charakteryzuje się dużą mobilnością mieszkańców, którzy w Gdańsku docierają do Śródmieścia, Wrzeszcza, Oliwy (skupisko budynków biurowych i centrów usługowych). Wyludniają się takie okolice jak Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Przymorze i Osowa. Na co dzień trwa również intensywnie wzajemna wymiana między pozostałymi składowymi organizmu – Sopotem i Gdynią (tu także w pakiecie Rumia). Na gospodarczym rozwoju regionu zyskują też takie gminy z obwarzanka jak Kolbudy, Żukowo i Pruszcz Gdański.
Cyfrowy rozwój Gdańska
W raporcie przedstawiono także dane dot. aktualnego stanu rozwoju sieci komórkowej. Wskazują one zarówno na, rosnącą z roku na rok, potrzebę szybkiego przesyłania coraz większej ilości danych, jak i dalszego rozwoju infrastruktury. Przy okazji publikacji raportu, operator Play podzielił się danymi, z których wynika, że w ostatnich 3 latach liczba nadajników w okolicy Gdańska wzrosła o 40 i wynosi 186 (dane na marzec 2024 r). Oferując jak najlepszy zasięg i szybki transfer danych, Play zapewnia optymalne warunki do dalszego rozwoju aglomeracji trójmiejskiej oraz gmin przylegających bezpośrednio do jej obszaru.
Raport Play
Opisane w Raporcie miasta można nazwać sercem, albo – jak kto woli – silnikiem polskiej gospodarki. Metropolie te to także centra kultury, rozrywki i życia rodzinnego. Łącznie mieszka w nich prawie 16 mln osób – 42 proc. wszystkich Polek i Polaków. Dla młodych mieszkańców miasta w ofercie mają prężne ośrodki akademickie i obietnicę przyszłych karier. Dla nieco starszych – perspektywę zatrudnienia, lepszych zarobków i dobrej opieki zdrowotnej. Aglomeracje tworzą złożone organizmy, na które składa się samo miasto (centrum) i gminy sąsiadujące bezpośrednio (przedmieścia) oraz w drugiej linii (obwarzanek). A wszystko to jest coraz lepiej skomunikowane ze sobą dzięki rosnącej sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz połączeń kolei podmiejskich.
W przygotowanym przez Play raporcie „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 największych polskich metropolii” przeanalizowano, jak żyją mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Katowic, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Gdańska, Rzeszowa, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Szczecina razem z przyległymi do nich gminami tzw. „obwarzankowymi”. Gdzie tak naprawdę zaczynają się dziś i kończą polskie aglomeracje? Jak w nich żyjemy, pracujemy i odpoczywamy? Jak wielu mieszkańców przemieszcza się codziennie, aby pracować w centrum, a żyć na obrzeżach?
Pełen raport dostępny jest tutaj – LINK
The post Jak żyją, pracują i wypoczywają mieszkańcy Gdańska i okolic appeared first on Blog Play.
Źródło: Jak żyją, pracują i wypoczywają mieszkańcy Gdańska i okolic
Category: PLAY | Tags: None
Related Posts
- Zapraszamy do Wypożyczalni na premierę filmu „Barbie”!
- Kanały napakowane sportem w telewizji Play MAX
- Smart Deals w Play – obniżamy ceny popularnych modeli telefonów
- W listopadzie Play uruchomił 82 stacje bazowe
- Gala XTB KSW 94 już 11 maja. Oglądaj na żywo, tylko w Viaplay w Telewizji Play!
You must be logged in to post a comment.